← Predchadzajúca udalosť Nasledujúca udalosť →
5. november 2018
Odhalenie pamätnej tabule venovanej obetiam 1. svetovej vojny
na vojenskom cintoríne v Humennom
Fotografie boli prevzaté z webovej stránky Mesta Humenné (www.humenne.sk)
a z webovej stránky Humenskej televízie (www.hntv.sk)
Prvá svetová vojna, ktorá trvala od 28. júla 1914 do 11. novembra 1918 vznikla ako dôsledok krajného zostrenia rozporov medzi svetovými mocnosťami v zápase o sféru vplyvu, kolónie, zdroje surovín, odbytiská a trhy. Zámienkou vojny sa stal úspešný atentát na arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda d’Este v Srbskom Sarajeve. Rakúsko-Uhorsko následne vyhlásilo vojnu Srbsku, čím vyvolalo reťazovú reakciu vedúcu k vojne dvoch veľkých koalícií. Na jednej strane stáli štáty Dohody, ktoré na začiatku vojny tvorilo Francúzsko, Rusko a Spojené kráľovstvo. Neskôr sa k nim pridalo Taliansko (1915), USA (1917), Japonsko a ďalšie. Ich oponentom boli Ústredné veľmoci – Nemecko a Rakúsko-Uhorsko. Neskôr sa k nim pridala Osmanská ríša, Bulharsko a ďalší. Neutrálne do konca vojny v Európe zostalo iba Španielsko, Švajčiarsko a škandinávske krajiny. Boje v Európe sa viedli na viacerých frontoch (východný, západný, taliansky, balkánsky a ďalšie). Ten východný zasiahol aj východ nášho územia – Bardejov, Zborov, Svidník, Sninu, Humenné a Medzilaborce. Vojna sa skončila kapituláciou Ústredných veľmocí a prímerie bolo podpísané 11. novembra 1918 v meste Compiègne na severe Francúzska.
Od ukončenia tohto konfliktu globálnych rozmerov ubehlo presne 100 rokov. Na mnohých miestach vo svete sa počas celého roku 2018 konali pietne spomienkové stretnutia, počas ktorých si ľudstvo pripomínalo hrôzy tejto nezmyselnej vojny, dôsledkom ktorej bolo obrovské množstvo ľudských obetí z radov vojakov aj civilistov, množstvo mrzákov a nevyčísliteľné materiálne škody.
Takéto pietne stretnutie sa konalo aj v pondelok 5. novembra 2018 na vojenskom cintoríne v Humennom pri pamätníku obetí 1. svetovej vojny, počas ktorého bola odhalená pamätná tabuľa venovaná obetiam tejto vojny za účasti predstaviteľov Mesta Humenné, zástupcov štátnej správy, zástupcov Slovenského zväzu pritifašistických bojovníkov, zástupcov Konzulátu Slovenska v meste Perm (Ruska federácia), žiakov a učiteľov humenských škôl, obyvateľov Humenného a ďalších. Po odhalení tabule a úvodných príhovoroch, tabuľu modlitbami Cirkvi požehnal dekan a správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom o. Peter Humeník.